top of page

GFM-64 PROJ. E. HOMA

Historia fotela typu GFM- 64 zaczyna się w 1965 roku. Autorem projektu jest Edmund Homa, a mebel produkowany był w Gościcińskiej Fabryce Mebli. Projektant podkreślał, że inspiracją przy tworzeniu jego projektów były formy organiczne i opływowy kształt. Stale poszukiwał idealnych proporcji zachowując jednocześnie zasady ergonomii. Fotel powstał w dwóch wersjach. Pierwsza, częściej spotykana, była z niskim oparciem. Druga posiadał wysokie oparcie była, droższą, ekskluzywną wersją fotela.

„Cena wersji wysokiej przewyższała standardowe meble siedziskowe z tamtych lat, dodatkowo niewiele osób dysponowało przestrzenią mieszkaniową, w której zmieściłby się duży fotel z podnóżkiem. Dlatego też oryginały z lat 60 można dziś spotkać niezmiernie rzadko: z reguły stanowiły one wyposażenie bogatszych domów jednorodzinnych, albo dużych mieszkań w głównych polskich miastach.”

www.ikonydesignupl.wordpress.com/2016/12/21/fotel-gfm-64-1965/

W tamtym okresie Gościcicińska Fabryka Mebli posiadała niespotykany w na skalę Polski park maszynowy, gdzie można było odnaleźć tzw. frezarko-kopiarkę. Maszyna ta stała się przepustką do produkcji masowej mebli o skomplikowanym kształcie. To co na Zachodzie było wykorzystywane na porządku dziennym w Polsce wciąż stanowiło wyjątek. Gościcino było jedyną w Polsce fabryką mebli mogącą pochwalić się taką technologią produkcji.

bottom of page