top of page

FOTEL VAR B-310 oraz B-310 I

Fotel Var 310 występował w dwóch wersjach B-310 i B-310 I. Różnią się one detalem na podłokietnikach, a dokładnie czubkiem rączki. Produkowane były w Prudnickiej Fabryce Mebli im. F. Dzierżyńskiego. Dzięki dobrze zachowanej etykiecie z siedziska wiemy, że egzemplarze, które mieliśmy okazję remontować z zostały wyprodukowane dokładnie w 1961r, ale model ten produkowany był już wcześniej.

Fotel produkowano co najmniej od maja 1951 roku do stycznia 1967.(…) Według niezidentyfikowanego katalogu Zjednoczenia Przemysłu Meblarskiego mebel został zaprojektowany przez A. Dutkę.
Źródło: Co to za fotel

Dzięki swojej dynamicznej formie V-kształtnych boków fotele Var B-310, wpasowują się do współczesnych wnętrz. Konstrukcja drewniana wykonywana była z buczyny, a nóżki łączą się z podłokietnikami. Masywne siedzisko mocowane jest bezpośrednio do boków, dzięki czemu fotel nie posiada poprzeczek pod spodem. Pierwotnie śruby maskowano drewnianymi zaślepkami, które niestety często wypadały, gubiły się lub łamały, co skutkuje tym, że podczas renowacji nie zawsze możliwe jest odtworzenie ich. W przypadku kiedy np. fotel nie posiada zachowanych zaślepek, wtedy stosujemy współczesne śruby zamkowe.

bottom of page